Opis
SZKOŁY i ŚCDN WSPÓLNIE ZMIENIAJĄ ŚWIĘTOKRZYSKĄ EDUKACJĘ
Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli zaprasza wszystkie szkoły do dzielenia sią swoimi dobrami praktykami na stronie internetowej placówki.
Zadanie upowszechniania przykładów dobrej praktyki jest zapisane w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli z dnia 28 maja 2019 r. w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli (Dz.U. z 2019 r., poz. 1045).
1. Czym jest dobra praktyka?
Dobra praktyka to różnorodne działania dyrektorów szkół i nauczycieli służące rozwijaniu kompetencji kluczowych uczniów, a szczególnie kształtowaniu postaw twórczych w wielu dziedzinach edukacji. Dobra praktyka może być realizowana na lekcjach w procesie dydaktycznym lub w działalności pozalekcyjnej i pozaszkolnej z wykorzystaniem różnych form pracy, strategii i metod dydaktycznych. Cenną wartością dobrej praktyki jest szeroko pojęta współpraca nauczycieli, instytucji związanych z edukacją i środowiska lokalnego.
2. Kryteria, które powinien spełniać opis dobrej praktyki:
- kryterium nowości – nowatorskie rozwiązania organizacyjne, metodyczne, programowe;
- kryterium celowości – określony efekt zamierzonych zmian, spójność z podstawą programową i Zaleceniami Parlamentu Europejskiego i Rady Europy w zakresie kształtowania kompetencji kluczowych;
- kryterium planowości – działanie rozłożone w czasie uwzględniające fazy projektowania i realizacji;
- kryterium praktyczności i użyteczności – monitoring realizowanych zadań – sprawozdania, spotkania grup wsparcia z ukierunkowaniem na informację zwrotną, możliwość implementacji dobrych doświadczeń.
3. Procedury zgłaszania dobrych praktyk:
- wypełnić formularz zgłoszeniowy umieszczony na stronie ŚCDN,
- przesłać na adres mailowy Marzanna Kostecka-Biskupska, koordynatora ds. dobrych praktyk w ŚCDN, i skontaktować się telefonicznie (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 41 362 45 48, w. 119),
- uczestniczyć w szkoleniu lub konsultacjach dotyczących opracowania informacji na temat dobrej praktyki.
Informacja o zakwalifikowaniu dobrej praktyki zostanie przekazana dyrekcji szkoły po zakwalifikowaniu przez Komisję ds. dobrych praktyk.
4. Skład Komisji ds. dobrych praktyk: Jacek Wołowiec – dyrektor ŚCDN, Marzanna Kostecka-Biskupska – koordynator ds. dobrych praktyk w ŚCDN, nauczyciel konsultant opiekujący się daną szkołą.
5. Procedury upowszechniania dobrych praktyk:
- wykorzystywanie dobrych praktyk we wspomaganiu procesowym szkół;
- promowanie dobrych praktyk przez nauczycieli konsultantów i przedstawicieli szkół na różnorodnych formach doskonalenia;
- organizowanie wymiany doświadczeń jako formy wzajemnego uczenia się – spotkań dyrektorów i nauczycieli szkół dobrych praktyk na określonych poziomach edukacyjnych.
Opracowanie: Lidia Pasich