Uwaga !
W związku z zagrożeniem epidemicznym, z dniem 7.11.2020r. formy stacjonarne szkoleń zostają czasowo wstrzymane lub zastąpione szkoleniami zdalnymi.
Ponadto wprowadza się system codziennych konsultacji indywidualnych dla zainteresowanych nauczycieli. Konsultanci i doradcy wszystkich specjalności są do dyspozycji w określonych dniach i godzinach, zgodnie z zamieszczonym tygodniowym harmonogramem.
Oferta szkoleniowa 2020/2021
Szanowni Państwo,
zapraszam do zapoznania się z ofertą Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach na rok szkolny 2020/2021. Nasze propozycje zostały przygotowane z uwzględnieniem rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 maja 2019 r. w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli, wymagań państwa wobec szkół i placówek określonych w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r., kierunków realizacji polityki oświatowej państwa oraz priorytetów i kluczowych działań Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach na rok szkolny 2020/2021.
Kurs doskonalący „Multimedia w nauczaniu języka angielskiego”
Jak zaciekawić ucznia lekcją języka obcego, która w dużej mierze opiera się na biernej pracy z podręcznikiem i nauczycielem w roli głównej? Dlaczego wykorzystywanie TIK w trakcie zajęć edukacyjnych jest takie ważne zarówno dla nauczyciela, jak i dla uczniów? To pytania, na które odpowiemy w trakcie kursu.
- 1 - 31 marca 2020 r.
Sieć współpracy i samokształcenia „Dwujęzycznie zakręceni”
Sieć „Dwujęzyczne zakręceni” to miejsce spotkań wszystkich zaangażowanych i zainteresowanych formalnym i nieformalnym zintegrowanym kształceniem przedmiotowo-językowym z województwa świętokrzyskiego. Tu można zdobyć nowe informacje na temat CLIL, wymienić się doświadczeniami i materiałami, przedyskutować zagadnienia dwujęzyczności z praktykami, utrzymywać kontakty z koleżankami i kolegami „po fachu” z innych szkół oraz nawiązać nowe kontakty, otrzymać pomoc w rozwiązywaniu problemów z dwujęzycznością bez wychodzenia z domu. Sieć jest dla wszystkich, których interesuje nauczanie dwujęzyczne.
- listopad 2020 r. – czerwiec 2021 r.
Projekt „GeoGebra na lekcjach matematyki”
Jeśli chcecie Państwo rozwijać swoje kompetencje matematyczne oraz efektywnie korzystać z technologii cyfrowych, zapraszamy do udziału w szkoleniach online dla nauczycieli matematyki organizowanych w ramach projektu poświęconego wykorzystaniu programu GeoGebra w pracy z uczniami.
Webinarium „Zdalny ósmoklasista przed egzaminem z języka polskiego”. Edycja piąta
W edukacji zapośredniczonej, podobnie jak w stacjonarnej, uczeń oczekuje od nauczycieli, by jego działania były skuteczne. Potrzebna jest taka organizacjia pracy, która pozwoli młodemu człowiekowi na opanowanie kluczowych wiadomości i umiejętności, w tym zapewni możliwość utrwalania już zdobytej wiedzy czy też jej uzupełniania. Zapraszamy na spotkanie online poświęcone pracy z ósmoklasistą przed egzaminem z języka polskiego.
- 9 marca 2021 r.
Kurs e-learningowy „Poczytajmy »inaczej« w bibliotece”. Edycja czwarta
„Czytelnika nie można zniewalać, czytelnika się urzeka” (Antoine de Saint-Exupéry). Jak zatem oczarować czytelnika? Na czym polega czytanie performatywne? W jakiej przestrzeni najlepiej je zorganizować? Odpowiedzi na te pytania otrzymają Państwo podczas zajęć.
Kurs doskonalący przygotowujący do egzaminu Cambridge FCE
W związku z rozporządzeniem MEN, wszyscy nauczyciele uczący w przedszkolach muszą uzyskać certyfikat poświadczający znajomość języka angielskiego na poziomie B2. Wychodząc naprzeciw potrzebom nauczycieli oferujemy kurs skierowany do osób przygotowujących się egzaminu Cambridge FCE (części pisemna i ustna). Kurs prowadzony będzie metodą hybrydową.Webinaria „Vademecum nauczyciela matematyki. Egzamin ósmoklasisty w roku 2021”
Egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2020/2021 zostanie przeprowadzony wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie – jak w ubiegłych latach – na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Na szkolenie online zapraszamy nauczycieli matematyki szkół podstawowych, którzy przygotowują uczniów do egzaminu zewnętrznego.
Konferencja „Teatr Działa – aktywacja”
Chcesz działać w teatrze? A może pragniesz doświadczyć, jak Teatr Działa? Jeśli Twoje odpowiedzi są twierdzące, to zapraszamy na naszą konferencję, która wprowadzi Cię w świat teatru. To nie będzie dotyk teatru, a prawdziwa uczta w świecie Melpomeny w towarzystwie trenerów i wykładowców teatralnych z długoletnim doświadczeniem pracy scenicznej, którzy otworzą drzwi do świata teatru dziecięcego i młodzieżowego.
- 18 marca 2021 r.
Sieć współpracy i samodoskonalenia Creative Primary Teachers
Współpraca nauczycieli języka angielskiego w ramach sieci staje się coraz bardziej powszechną metodą pracy. Sieciowanie to nawiązywanie i podtrzymywanie relacji w celu wzajemnego wspierania się oraz pozyskiwania informacji. Jest to proces wymiany doświadczeń i zasobów, opierający się na zasadzie partnerstwa. Praca w sieci, choć jest starsza niż Internet, największą popularność zdobywa dopiero teraz.
Konkurs „Z Panem Scratchem za pan brat – edycja 2021”
Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Departament IT Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego serdecznie zapraszają uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego do udziału w konkursie związanym z programowaniem w języku Scratch. Konkurs objęty został patronatem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego.
Projekt „Stacja docelowa: egzamin ósmoklasisty”
Zdobądź Semafor Edukacyjny dla swojej szkoły! Weź udział w projekcie „Stacja docelowa: egzamin ósmoklasisty”. Zajęcia projektowe, stacjonarne i zdalne, zapewniają kompleksowe wsparcie metodyczne i nie tylko metodyczne, dla nauczycieli języków obcych oraz przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty.
- 24 września 2020 r. – 12 maja 2021 r.
Projekt „Nauczanie dwujęzyczne” 2020/2021
Jeden język ustawia Cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają każde drzwi po drodze.
– Frank Smith
I tak właśnie mając na uwadze realia dzisiejszej rzeczywistości, Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach zaprasza nauczycieli językowców oraz nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących, na wszystkich poziomach edukacyjnych, do udziału w projekcie Nauczanie Dwujęzyczne. ŚCDN od pięciu lat realizuje działania projektowe poświęcone propagowaniu wdrażania rozwiązań dwujęzycznych. W naszych konferencjach, seminariach i warsztatach w każdym roku szkolnym biorą udział dziesiątki świętokrzyskich nauczycieli. Coraz więcej szkól zwraca się z prośbą o wspieranie ich działań we wdrażaniu innowacji jaką jest dwujęzyczność.
Sieć współpracy „Sztuka recytacji w języku angielskim – wojewódzkie konkursy poezji”
Serdecznie zapraszamy nauczycieli języka angielskiego ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych przygotowujących swoich uczniów do konkursów poezji w języku angielskim do udziału w zajęciach stacjonarnych, e-learningowych oraz webinariach w ramach sieci współpracy i samokształcenia. Nauczyciele konsultanci Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach będą wspierać uczestników sieci w przygotowaniach do konkursów poezji.
Atrakcyjna oferta szkoleń dla świętokrzyskich zawodowców!
Drodzy Państwo już dziś zapraszamy do zapoznania się z najnowsza ofertą szkoleniową przygotowaną specjalnie dla nauczycieli przedmiotów zawodowych.
Przypominamy, iż priorytetem dla MEN w nadchodzącym roku szkolnym jest wdrażanie zmian w kształceniu zawodowym, ze szczególnym uwzględnieniem kształcenia osób dorosłych. Proponowane formy wychodzą na przeciw Państwa oczekiwaniom wynikającym z ewaluacji wewnętrznej oraz odpowiadają realizacji podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa na rok 2020/2021.
Warsztaty „Platforma eTwinning inspiracją zdalnego nauczyciela w dobie pandemii”. Edycja druga
Edukacja XXI w. stawia przed szkołami nowe wyzwania. Zdalne nauczanie pokazało, jak ważne są relacje i działania o charakterze projektowym. Platforma eTwinning oferuje możliwość współpracy kadry szkolnej. Nauczyciele z krajów europejskich, wykorzystując możliwości programu, komunikują się, realizują projekty, dzielą się wiedzą i doświadczeniem, są częścią najbardziej ekscytującej społeczności edukacyjnej w Europie.
Wychowanie fizyczne w roku szkolnym 2020/2021 czyli „Hybryda w trampkach”
Tegoroczna propozycja wsparcia metodycznego nauczycieli wychowania fizycznego oraz nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej prowadzących zajęcia wychowania fizycznego w klasach młodszych, opierać się będzie na hybrydowym modelu współpracy. Nasze szkolenia będą zawierały zarówno część e-learningową jak i praktyczną.
Projekt „Droga do matury 2023” – druga edycja
Serdecznie zapraszamy nauczycieli języków obcych ze szkół ponadpodstawowych przygotowujących swoich uczniów do matury z języków obcych w latach 2021 do 2023 do udziału w projekcie: „Droga do Matury 2023”. Jest to kontynuacja projektu, którego pierwsza edycja odbyła się w roku szkolnym 2019/2020. Zapraszamy do udziału w zajęciach stacjonarnych, e-learningowych oraz webinariach w ramach sieci współpracy i samokształcenia. Projekt jest realizowany we współpracy z wydawnictwem Macmillan Education.
Sieć współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy szkolnych
Uczestnictwo w sieci współpracy i samokształcenia to okazja do spotkań nauczycieli bibliotekarzy szkolnych. Zapraszamy do zapoznania się z zasobami w sieci oraz do wzajemnego inspirowania się i dzielenia swoimi doświadczeniami.
CLILowa szkoła XXI w – wspomaganie szkół i placówek realizujących edukację dwujęzyczną w projekcie Nauczanie Dwujęzyczne
Kompleksowe wspomaganie szkól wdrażających i realizujących działania dwujęzyczne na terenie województwa jest jednym z priorytetowych działań Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, realizowanego w ramach projektu Nauczanie Dwujęzyczne. Na przełomie ostatnich lat, 12 szkołom udało się otworzyć klasy dwujęzyczne. Zapraszamy do kontaktu placówki, które są gotowe na to, aby wspólnie z nami stawić czoło dwujęzyczności.
Wykład prof. zw. dr hab. Marty Bogdanowicz na temat specjalnych potrzeb edukacyjnych uczniów ze specyficznymi zaburzeniami uczenia się – link do wideokonferencji
W dniu 29 maja 2020 roku odbyła się wideokonferencja, podczas której prof. zw. dr hab. Marta Bogdanowicz wygłosiła wykład na temat specjalnych potrzeb edukacyjnych uczniów ze specyficznymi zaburzeniami uczenia się z perspektywy sześćdziesięciu lat świadomości problemu dysleksji w Polsce. W webinarium uczestniczyło blisko 140 osób.
W trakcie wykładu poruszono również zagadnienia dotyczące przyczyn trudności i niepowodzeń w nauce, diagnozy dysleksji, znaczenia opinii poradni psychologiczno-pedagogicznych, specjalnych programów nauczania, jak również praw uczniów ze specyficznymi zaburzeniami w uczeniu się. Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania wideokonferencji. Link do webinarium: https://youtu.be/7hQauhf-77M. Życzymy dobrego odbioru.