Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości jest organizacją pożytku publicznego, której celem jest przygotowanie dzieci i młodzieży do życia w warunkach gospodarki rynkowej oraz umożliwienie młodym ludziom zdobycia wiedzy i praktycznych umiejętności ułatwiających realizację planów zawodowych. Programy Fundacji przygotowują młodzież do wejścia na rynek pracy, uczą przedsiębiorczości i ekonomii.
Fundacja działa w ramach Junior Achievement Worldwide, najstarszej i najszybciej rozwijającej się na świecie organizacji zajmującej się edukacją ekonomiczną młodzieży, działającej obecnie w ponad 100 krajach. Sieć Junior Achievement otrzymała w 2022 roku nominację do Pokojowej Nagrody Nobla, a polski oddział jest jedną z wiodących organizacji JA w Unii Europejskiej pod względem liczby uczniów objętych programami.
Dotychczas w programach Fundacji wzięło udział ponad 8 milionów uczniów z całej Polski.
W roku szkolnym 2021/22 uczestniczyło w nich 265 192 młodych ludzi.
Nasze projekty skierowane są do uczniów wszystkich etapów edukacji – od szkół podstawowych, poprzez licea, technika, szkoły branżowe i zawodowe. Wszystkie nasze programy zawierają bezpłatny pakiet dydaktyczny wyposażony w materiały zarówno dla ucznia jak i nauczyciela. Dodatkowo propozycje programowe rozszerzyliśmy o materiały skierowane do uczniów z Ukrainy.
Nauczyciele oraz uczniowie przystępujący do programów Fundacji otrzymują całoroczne wsparcie merytoryczne, a także mają możliwość skorzystania z bieżących konsultacji z koordynatorami i trenerami w poszczególnych regionach.
Programy Fundacji wpisują się w cele i zadania systemu oświaty wskazane w ustawie Prawo oświatowe, w rozporządzeniu w sprawie podstawy programowej, w rozporządzeniu w sprawie pomocy psychologiczno-pedagogicznej a także umożliwiają realizację kierunków polityki oświatowej ogłoszonej przez MEiN na rok szkolny 2022/23, w tym pkt. 4 - Doskonalenie kompetencji nauczycieli do pracy z uczniami przybyłymi z zagranicy, w szczególności z Ukrainy (…) oraz pkt. 6 – Doskonalenie systemu kształcenia zawodowego we współpracy z pracodawcami – wdrażanie Zintegrowanej Strategii Umiejętności 2030. Nasze programy objęte są honorowymi patronatami poszczególnych ministerstw oraz Prezydenta RP.
Szczegółowe informacje dotyczące Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości oraz jej programów dostępne są na stronie
https://junior.org.pl/pl/programy
Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach opracowało scenariusze zajęć i materiały dydaktyczne, które pomogą nauczycielom i pedagogom szkolnym zintegrować uczniów uchodźców ze społecznością szkolną. Prezentujemy również materiały wspierające nauczycieli podczas rozmów z uczniami o kryzysie humanitarnym. Zapraszamy do korzystania!
Materiały dydaktyczneScenariusze zajęć
Godzina wychowawcza - wsparcie rozwoju psychospołecznego oraz profilaktyka - kryzys humanitarny
Szanowni Państwo
Od 6 września działa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci i młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.
Aby skorzystać z pomocy wystarczy zadzwonić na infolinię, gdzie profesjonalni konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania, doradzą, co można zrobić w danej sytuacji. Rozmówcy nie muszą się przedstawiać, mają zapewnioną dyskrecję i anonimowość.
Zachęcamy także do skorzystania z kontaktu mailowego This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Minister Edukacji i Nauki ustalił 8 lipca 2022 r. podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023.
Szanowni Państwo,
z przyjemnością informujemy, że Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach otrzymało 26 czerwca 2020 roku akredytację Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty.
Jest to już nasza kolejna akredytacja Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, pierwszą otrzymaliśmy w 2006 roku.
Akredytacja stanowi potwierdzenie, że nasza placówka zapewnia wysoką jakość prowadzonych form doskonalenia zawodowego nauczycieli oraz spełnia wymagania ustalone w prawie oświatowym.
Dyrekcja ŚCDN w Kielcach
Informujemy, że w listopadzie 2019 r. pracę w Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli rozpoczęło osiemnastu doradców metodycznych.
Do zadań doradców metodycznych należą: udzielanie indywidualnych konsultacji, organizowanie i prowadzenie sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli, prowadzenie zajęć edukacyjnych, zajęć otwartych oraz zajęć warsztatowych; organizowanie innych form doskonalenia wspomagających pracę dydaktyczno-wychowawczą nauczycieli.