Chcesz działać w teatrze? A może pragniesz doświadczyć, jak Teatr Działa? Jeśli Twoje odpowiedzi są twierdzące, to zapraszamy na naszą konferencję, która wprowadzi Cię w świat teatru. To nie będzie dotyk teatru, a prawdziwa uczta w świecie Melpomeny w towarzystwie trenerów i wykładowców teatralnych z długoletnim doświadczeniem pracy scenicznej, którzy otworzą drzwi do świata teatru dziecięcego i młodzieżowego.
Forma
Konferencja.
Organizator
Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.
Konferencja została objęta patronatami:
- Marszałka Województwa Świętokrzyskiego,
- Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty,
- Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach,
- Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach,
- Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach,
- Oddziału Świętokrzyskiego Związku Artystów Fotografików.
Patronat medialny
- Echo Dnia
- TVP3 Kielce
Adresaci
Nauczyciele zainteresowani edukacją teatralną oraz prowadzeniem dziecięcych i młodzieżowych grup teatralnych w swoich szkołach.
Opis formy
Celem konferencji jest zapoznanie uczestników z założeniami projektu artystyczno-edukacyjnego Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach pn. Teatr Działa.
Program
- Prezentacja założeń projektu Teatr Działa – Izabela Kaleta, Izabela Krzak-Borkowska, nauczyciele konsultanci ŚCDN w Kielcach.
- Wystąpienia prelegentów – prof. dr hab. Anna Kramarczyk, wykładowca AST w Krakowie Filia we Wrocławiu, aktorka Wrocławskiego Teatru Lalek; Dorota Mikołajewska, instruktorka teatralna, absolwentka Podyplomowych Studiów Reżyserii Teatrów Szkolnych i Młodzieżowych przy AST we Wrocławiu; Rafał Mikołajewski, pedagog, edukator teatralny, aktor, mim, żongler, pedagog cyrku.
- Prezentacja założeń projektu dla nauczycieli języków obcych – Sławomir Sobocki, nauczyciel konsultant ŚCDN w Kielcach.
- Podsumowanie konferencji.
PrelegenciProf. dr hab. Anna Kramarczyk prof. zw. – aktorka teatru lalek oraz pedagog. Od 1976 r. związana z Wrocławskim Teatrem Lalek, profesor na Wydziale Lalkarskim Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu, absolwentka Wydziału Lalkarskiego (PWST w Krakowie Filia we Wrocławiu), podyplomowych studiów logopedycznych na Uniwersytecie Wrocławskim i Polsko-Amerykańskiego Studium Komunikacji Społecznej na Politechnice Wrocławskiej. Prowadzi zajęcia z techniki i wyrazistości mowy oraz wiersza na Wydziale Lalkarskim PWST i na podyplomowych studiach reżyserii teatru dzieci i młodzieży. Od 1976 r. jest aktorką Wrocławskiego Teatru Lalek. Laureatka wielu nagród aktorskich na krajowych i międzynarodowych festiwalach teatralnych, m.in. za monodramy: 2003 r. – Calineczka (reż. W. Hejno), 2006 r. – Słowik (reż. A. Maksymiak), 2014 r. – Plama (reż. M. Majewska). Współpracuje z agencjami reklamowymi i zespołami filmowymi. Użycza głosu postaciom z filmów rysunkowych i gier komputerowych. Prowadzi warsztaty z zakresu ekspresji mowy i głosu dla młodzieży szkolnej i pracowników firm.
Dorota Mikołajewska – instruktor teatralny, pedagog społeczny, animator kultury. Ukończyła reżyserię teatru dzieci i młodzieży w Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu, pedagogikę społeczną z terapią w Akademii Jana Długosza w Częstochowie. Od wielu lat prowadzi teatry dziecięce i młodzieżowe oraz teatr osób niepełnosprawnych. W swojej pracy duży nacisk kładzie na terapeutyczną rolę teatru w rozwoju dzieci i młodzieży. Wyreżyserowała ponad dziesięć spektakli, pracowała z młodzieżą dysfunkcyjną ze świetlic środowiskowych, domów dziecka. Spektakle tworzone wspólnie z dziećmi prezentuje na ogólnopolskich festiwalach teatralnych w całej Polsce. W 2015 r. zdobyła pierwsze miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Dzieci i Młodzieży w Płocku. Od dziesięciu lat prowadzi zajęcia teatralne w Centrum Zajęć Pozaszkolnych w Łodzi.
Rafał Mikołajewski – pedagog, ukończył WSHP w Łowiczu, Studium Medyczne w Łodzi (terapia zajęciowa), kurs instruktora teatralnego w ŁDK. Aktor Teatru Logos (2001–2007) − Podróż do zielonych cieni, Komedyja, Salome, Przejazd Tam, O Łazarzu, ...i TU, Wieża Babel, Mały Książę, Wieczór Trzech Króli, Zemsta, Może święci albo poeci..., ponad trzysta spektakli w Polsce i poza granicami. Aktor Teatru A z Gliwic. W latach 2005–2014 brał udział w międzynarodowych projektach cyrku dziecięcego (Brno, Stuttgart, Barcelona). Był nauczycielem w Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1 w Łodzi (2001−2014), prowadził dziecięcy teatr w Łodzi, Strykowie, Radomsku. Reżyser kilkudziesięciu spektakli teatru dziecięcego, laureat nagród i wyróżnień w ogólnopolskich festiwalach: Mistrz Teatru 2012 r. w Pacanowie, III miejsce − Heca 2012 r. w Płocku, laureat Dziatwy 2012–2019 w Łodzi. Rafał Mikołajewski to: szczudlarz, żongler, clown, mim. Współprowadzi i prowadzi kursy pedagogiki cyrku w całej Polsce, np. pokaz cyrkowy z osobami niepełnosprawnymi w ramach Festiwalu 4 Kultur 2014.
Miejsce
Platforma Microsoft Teams.
Termin
18 marca 2021, godz. 16.00–18.15.
Rejestracja/zgłoszenia
Należy zalogować się w Systemie Obsługi Szkoleń ŚCDN.
Zarejestrowani uczestnicy otrzymają mailem link do spotkania.
Koszt
Udział w konferencji jest bezpłatny.
Kontakt
Izabela Kaleta, e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.