Zagadnienia związane z mądrym i bezpiecznym użytkowaniem zasobów internetowych są ciągle ważnym elementem edukacji dzieci i młodzieży, dlatego Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Departament IT Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego zapraszają szkoły podstawowe i ponadpodstawowe województwa świętokrzyskiego do udziału w jedenastej edycji projektu.
Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Departament IT Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego zaprasza szkoły podstawowe i ponadpodstawowe do udziału w jedenastej edycji projektu Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze 2023 skierowanego do uczniów szkół z województwa świętokrzyskiego.
Wśród głównych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023 jest: „Rozwijanie umiejętności metodycznych nauczycieli w zakresie prawidłowego i skutecznego wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych w procesach edukacyjnych. Wsparcie edukacji informatycznej i medialnej, w szczególności kształtowanie krytycznego podejścia do treści publikowanych w Internecie i mediach społecznościowych”.
Tematyka jedenastej edycji Projektu związana jest z wymienionymi wyżej zagadnieniami oraz z hasłem Dnia Bezpiecznego Internetu 2022 Działajmy razem! We współczesnym świecie, w którym dostęp do nowoczesnych technologii oraz do sieci internetowej stał się powszechny, jednym z kluczowych działań szkół i placówek powinno zapobieganie ryzykownym zachowaniom w sieci internetowej oraz ich konsekwencjom.
Forma
Projekt
Organizatorzy
- Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego - Departament IT
- Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach
- Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach
- Allegro.pl sp. z o.o.



Partnerzy
- IPA Świętokrzyska Grupa Wojewódzka (International Police Association).
- Fundacja „Dajemy Dzieciom Siłę”.


Patronat honorowy
- Wojewoda Świętokrzyski

Patronat medialny
Sponsorzy
- Województwo Świętokrzyskie
- Allegro.pl sp. z o.o.
- IPA Świętokrzyska Grupa Wojewódzka (International Police Association)
Adresaci
- Nauczyciele/uczniowie szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych
Opis formy
Cele Projektu:
- Upowszechnienie wśród dzieci i młodzieży zasad bezpiecznego i rozsądnego korzystania z zasobów Internetu.
- Promocja hasła Dnia Bezpiecznego Internetu 2023 Działajmy razem! poprzez realizowane konkursy dla uczniów.
- Nabycie przez uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych wiedzy na temat praw autorskich, ochrony wizerunku i danych osobowych.
- Kształtowanie właściwych postaw wobec mowy nienawiści, dyskryminacji i łamania praw człowieka.
- Rozwijanie umiejętności odpowiedzialnego korzystania z mediów społecznościowych.
- Rozwijanie umiejętności korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych, w szczególności z uwzględnieniem narzędzi informatycznych dostępnych w chmurze internetowej.
Działania zaplanowane w Projekcie:
- konferencja inauguracyjna (6 marca 2023 r.)
- spotkania uczniów z funkcjonariuszami policji, z przedstawicielami Departamentu IT Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego oraz firmy Allegro.pl (szkoły ponadpodstawowe)
- lekcje poświęcone tematyce projektu,
- konkurs dla uczniów w trzech kategoriach wiekowych,
- konferencja podsumowująca w czerwcu.
KONKURS DLA UCZNIÓW
Kategoria I (uczniowie klas I – III): Uczniowie przygotowują indywidualnie jedną pracę plastyczną na temat Bezpieczny Internet – ważna sprawa – super nauka i zabawa. Praca powinna być ilustracją do jednej z kart 13-stronicowego, rocznego kalendarza ściennego.
Kategoria II (uczniowie klas IV – VIII): Uczniowie indywidualnie przygotowują prezentację na temat: Czy wiecie co dzieje się w wirtualnym świecie? Prezentacja powinna zostać wykonana w serwisie canva.com lub w programie PowerPoint oraz składać się z 7 slajdów
Kategoria III (Uczniowie szkół ponadpodstawowych): Uczniowie indywidualnie przygotowują spot reklamowy na temat: Jak Internet pomaga mi w codziennym życiu?. Spot reklamowy może być przygotowany w formie wideo prezentacji zawierającej elementy multimedialne.
Miejsce
- WDK – konferencja otwierająca Projekt
- Placówki zgłoszone do projektu – zajęcia z uczniami
- CE w Wólce Milanowskiej – podsumowanie Projektu
Termin
- Czas trwania projektu: 20 lutego 2023 r. – 16 czerwca 2023 r.
Rejestracja/zgłoszenia
W Projekcie mogą wziąć udział szkoły podstawowe i ponadpodstawowe z województwa świętokrzyskiego, które:
- do 3 marca 2023 r. szkoły wypełnią formularz zgłoszeniowy;
- zgłoszą minimum jednego nauczyciela do udziału w konferencji inaugurującej Projekt;
- zorganizują spotkanie funkcjonariusza policji z uczniami na tematy związane z cyberprzemocą, cyberprzestępczością oraz odpowiedzialnością prawną nieletnich;
- dodatkowo w wybranych szkołach będzie współuczestniczył przedstawiciel Departamentu IT Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, a w szkołach ponadpodstawowych spotkania będzie prowadził przedstawiciel firmy Allegro, który omówi zagadnienia związane z bezpieczeństwem transakcji internetowych.
Kod formy rejestracja na konferencję rozpoczynającą projekt): KS028
Koszt
Udział w Projekcie jest bezpłatny.
Kontakt
- Katarzyna Pluta, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. ; tel. 41 362-45-48 w.123
- Monika Świercz, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.; tel. 41 395-10-71
- Ilona Kuźdub, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.; tel. 41 395-14-76
Pomoc dotycząca kwestii technicznych związanych z przesyłaniem dokumentów oraz prac
- Anna Trawka, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.; tel. 41 362-45-48 w.140
Uwagi
Szczegółowe informacje znajdują się w Regulaminie Projektu.
Załączniki: